Bangladesh Embassy

Cairo / Egypt
1) H.E. Mr, M Ataur Rahman 19.08.1973 – 01.02.1976
2) H.E. Mr. Mohammad Sultan 03.03.1976 – 05.02.1979
3) H.E. Mr. Arshad-uz-Zaman 22.02.1979 – 06.08.1981
4) H.E. Lt. Gen (Retd) Mir Sawkat Ali 05.09.1981 – 05.08.1982
5) H.E. M. Hedayat Ahmed 07.02.1983 – 25.07.1985
6) H.E. Mr, M Siddiqur Rahman 06.08.1985 – 07.08.1989
7) H.E. Mr, Nurun Nabi Chowdhury 14.08.1989 –01.03.1993
8) H.E. Mr, Tofail Karim Haider 29.04.1993 – 11.12.1996
9) H.E. Mr, M. Ruhul Amin 26.02.1997 – 26.05.1999
10) H.E. Mr, M. Serajul Islam 03.06.1999 – 15.07.2002
11) H.E. Mr, Mahmood Hasan 02.09.2002 – 30.07.2005
12) H.E. Ms. Nasim Firdaus 14.05.2006 – 01.11.2007
13) H.E. Ms. Nasima Haider 26.01.2008 – 15.01.09
14) H.E. Mr. Ashraf  Uddin 10.08.2009–31.01.2010
15) H.E. Mr. Mizanur Rahman 22.07.2010–19.07.2014
16) H.E. Mr.M. Wahidur Rahman 23.08.2014–22-08-2016
17) H.E. Mr. Muhammad Ali Sorcar  22.02.2017 – PRESENT